Tajemnica feromonów

Witam Was w pierwszym poście na moim blogu. Nazywam się Alicja i chciałabym, abyście razem ze mną odkrywali sekrety i przyjemności płynące z życia seksualnego i erotyki.

Chcę, aby treści na tej stronie były dla Was zrozumiałe i przydatne. Chcę połączyć edukację z przyjemnością. Zapraszam do poznawania intymności zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Od informacji, po praktykę.Zero wulgarności, zero kłamstw, zero tajemnic.

Na pierwszy ogień pójdą substancje, które do dziś owiane są nutką tajemnicy- feromony.

CO TO SĄ FEROMONY?

Feromony przeważnie stanowią indywidualną mieszaninę lotnych substancji chemicznych, rzadziej są to pojedyncze związki. Produkowane są zarówno przez zwierzęta jak i rośliny. Główną różnicą między feromonami a hormonami jest fakt, że te pierwsze produkowane są na zewnątrz organizmu i służą do komunikacji z otoczeniem, natomiast drugie- do wewnątrz i służą właścicielowi.

DO CZEGO SŁUŻĄ?

Feromony służą do komunikacji, przywabiania osobników płci przeciwnej oraz do zwalczania wewnątrzgatunkowej konkurencji lub konkurencyjnych gatunków obcych (przykładowo nawłoć najwyższa, czując feromony owadów nasionnic, uruchamia obronę chemiczną, aby być dla nich mniej atrakcyjna i zredukować ryzyko złożenia przez nie jaj, które mogłyby uszkodzić roślinę).

Jak wiadomo, ludzie są zwierzętami, dzięki czemu również je wydzielamy i również jesteśmy na nie podatni- i to przez okres całego życia. Według dr Morgana, płód w ciele matki wykorzystuje feromony do początkowego poznawania świata zewnętrznego. W wieku niemowlęcym używane są do komunikacji z matką, a w okresie dojrzewania oraz u osób dorosłych- jest to narzędzie do poszukiwań odpowiedniego partnera.

BADANIA

Nie ma jednoznacznych informacji o tym, kiedy po raz pierwszy odkryto te substancje, ale pierwsze bardziej oficjalne wzmianki o ludzkich feromonach datuje się na drugą połowę lat osiemdziesiątych XX wieku.

Jedna z teorii związanych z feromonami głosi, że narządy zdolne do wykrywania feromonów zanikają przed urodzeniem. Przeciwnikiem tego stwierdzenia jest np. dr David Moran (Smell and Taste Center- University of Pennsylvania), który uważa, że nosy zwierząt posiadają dwa kanały wejścia zmysłowego z własnymi nerwami. Pierwszy kanał reaguje na zapachy, natomiast drugi- na feromony. Razem z dr Brucem Jafekiem (Smell and Taste Center- University of Pennsylvania) wykazali, że ludzie posiadają dwa małe wgłębienia po obu stronach przegrody nosowej. Pod mikroskopem odkryli znajdujące się tam rurki pokryte grupą komórek, które współdziałają z komórkami nerwowymi. Oboje zgodnie sądzą, że mogą to być receptory feromonów, które niesłusznie uznane zostały za narządy szczątkowe.

ANDROSTADIENON I ESTRATETRAENOL

Obie substancje to bezwonne steroidy, ubiegające się o prawa do nazwania ich feromonami płciowymi.

Pierwszą substancję znajdziemy w nasieniu męskim, we włosach pachowych oraz na powierzchni skóry w okolicach pach. Jest odpowiedzialna za zwiększone pobudzenie, zmianę poziomu hormonu stresu-kortyzolu w organizmie oraz sprzyja pozytywnym nastrojom. Co ciekawe, badania wykazały, że wpływa na heteroseksualne kobiety i homoseksualnych mężczyzn, natomiast dla homoseksualnych kobiet i heteroseksualnych mężczyzn jest obojętna. W przeciwieństwie do drugiej substancji, która znajduje się w kobiecym moczu- estratetraenol działa na heteroseksualnych mężczyzn i homoseksualne kobiety w podobny sposób.

FEROMONY A ŻYCIE CODZIENNE

O ile miejsce wytwarzania feromonów czy rozmieszczenie receptorów tak naprawdę jest jeszcze ciągle badane, tak istnienie feromonów i ich wpływ na nasze organizmy jest niezaprzeczalne. Zdarza się, że darzymy kogoś sympatią- bądź jej przeciwieństwem- już na samym początku znajomości. Jest to zarówno wynik mieszanki szeregu czynników, takich jak nasze uprzedzenia czy przyzwyczajania, ale również zasługa feromonów wytwarzanych przez organizm.

Pary dopasowane do siebie nie tylko pod względem psychicznym, ale też seksualnym, potrafią świetnie komunikować się ze sobą również na poziomie feromonów- przykładowo partner jest w stanie określić w jakim punkcie cyklu znajduje się jego partnerka (co z kolei pozwala rozpoznać jej dni płodne).

Co więcej, feromony odpowiedzialne są również za synchronizację miesiączek u kobiet. Zauważyć można tendencję do tego wśród kobiet, które ze sobą mieszkają, a nawet pracują.

Ważne jest również, że trwają badania nad wpływem pigułek antykoncepcyjnych na wydzielanie hormonów przez kobiety i ich rozpoznawanie przez mężczyzn, bowiem istnieją przesłanki, że mogą one zaburzać cały ten cykl.

FEROMONY NA RYNKU

W sieci znaleźć można mnóstwo sklepów proponujących produkty zawierające feromony. W ofercie są perfumy, bazy pod nie, stężone feromony w kroplach, a nawet pończochy z feromonami. Można zdecydować się na wersje zapachowe lub bezwonne. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na co możemy liczyć, kupując taki produkt?

Producenci obiecują, że zwiększy poczucie własnej wartości i pewność siebie, co z kolei przyniesie kolejne korzyści- ułatwi nawiązywanie kontaktów z otoczeniem czy wręcz przyciągnie płeć przeciwną.

Działanie feromonów potwierdzone jest naukowo, pytanie jednak brzmi czy kupne feromony zadziałają na każdą osobę w taki sam sposób, skoro przecież każdy wydziela ich indywidualną mieszankę. Czyżby producenci stworzyli niepowtarzalną kombinację, która działa zawsze i „na każdym”? A poza tym jak do tego ma się placebo?

Trudno stwierdzić czy te produkty działają. Nie zdarzyło mi się testować jeszcze ani jednego. Jestem „fanką” tradycyjnych feromonów, które wydziela moje ciało. Bycie kobietą niejako zmusiło mnie do obserwacji mojego organizmu i dzisiaj jestem bardziej świadoma, kiedy zdarza mi się nieświadomie kusić swojego partnera :). Ale wszystko przed nami i na pewno test produktów z feromonami pojawi się kiedyś na blogu.

Jeśli zainteresował Was temat feromonów i chcielibyście go zgłębić, polecam ten artykuł: http://gmwh.republika.pl/faqdna/fer.htm

A Wy zauważyliście wpływ feromonów na Wasze codzienne życiu?

Źródła:

Źródło grafiki na Pinterest: Bedneyimages – Freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *